Bývame v stanoch

V stane
V stane

 

Podsadové stany, ktoré používame, majú tradíciu len v Česku a na Slovensku, nikde inde vo svete ich nenájdete. Stan má štyri drevené bočnice, na ktoré sa upevňujú dve postele (teda jeden stan je pre dvoch). Na bočnice patrí kovová konštrukcia s celtou, ktorú napíname pomocou papierakov a šnúry. Miesto podlahy si vyrábame rošty, aby sme mali veci položené na nich, a nie priamo na zemi. Veci máme uložené v banánkach, aby sme si ich neokopali. Postele sú drevené, bez matracov, preto spíme na karimatkách a dekách a, samozrejme, v spacích vakoch.

Stany rozložené do podkovy
Vyťahovanie vlajky

Námestie

Zo stanov vytvárame táborové námestie, zvyčajne tvaru podkovy, elipsy alebo obdĺžnika. Námestie má vchod – v ňom máme bránu. Uprostred námestia vztyčujeme stožiar, na ktorý ráno vyťahujeme štátnu vlajku. Okolo stožiara je kruh z kameňov, v ktorom je „prasiatko“ – doň sa zasekáva sekerka na začiatku pracovného dňa. V kruhu je aj držiak na oddielovú vlajku, ktorú doň vkladáme tiež na rannom nástupe.

Sklady, kuchyňa a jedáleň
Sklad náradia
Sklad a sušiareň

Jedáleň, kuchyňa, sklad a kancelária

Dva veľké stany (hangáre) prepájame a v jednom máme len lavice a stoly. To je spoločenský stan a zároveň jedáleň. V druhom sídli kuchyňa, za ňou sklady – potravín, náradia a materiálu. A, samozrejme, táborová kancelária. Do týchto priestorov má vstup povolený len vedenie tábora, prípadne služba. V celom tom veľkom stane teda máme kopec regálov, políc, škatúľ a vecí a snažíme sa v tom udržiavať poriadok, čo sa niekedy aj darí.

Konštrukciu so šnúrami na sušenie bielizne robíme prenosnú, ak je pekne, je vonku a v prípade dažďa ju presunieme aj s vecami do skladu.

Táborák
Táborák

Táborový oheň

Ohnisko na táboráky máme opodiaľ, je ohradené dvoma kruhmi z kameňov. Okolo ohniska si staviame jednoduché lavičky, niekedy prenosné (aby ak je veľmi horúco, sa dali posunúť dozadu).

Futbal
Volejbal

Ihrisko

Na futbal a lakros si na rovnej časti lúky staviame ihrisko s bránkami. Tie si vyrábame z dosiek alebo z guľatinky. Nezabúdame aj na postranné čiary (špagáty). Lukostreľbu cvičíme ďalej od tábora, triafame do terča z kartónu či sena. Niekedy si natiahneme aj sieť na volejbal a ringo.

Tee-pee

Tee-pee

Staviame i malý indiánsky stan tee-pee. Mávame v ňom posedenia pri gitare, prípadne porady vedenia tábora. Je to tiež spoločenský stan v daždivom počasí.