Čo si vziať do tábora?

Už samotné balenie do tábora je dobrodružstvo. Nákup výstroja si zvyčajne nenechávame na poslednú chvíľu, vyhneme sa tak zbytočnej nervozite. Balíme sa do veľkého batoha (cca 60-70 litrov), jednej (!) uzavretej menom označenej banánovej škatule a do jedného malého batoha (cca 35 litrov, vhodného na výlety). Ten deti berú so sebou pri odchode do tábora. Veľký batoh a banánka cestujú vopred nákladným autom. V tábore banánku rozoberieme na vrch a dno a do oboch preložíme svoje veci a krabice uložíme na drevený rošt pod posteľ.

Pár dobrých rád hlavne pre rodičov

 • Obuv - topánky by mali byť rozchodené, sadnúť akurát (veľké i malé spôsobujú otlaky), určite by nemali chýbať kvalitné vibramy a gumáky. Vsuvky sú dobré pri sprchovaní, tenisky pri športe.
 • Jedálenská miska - ešus - trojdielny, radšej nerezový ako hliníkový, s rúčkami, k tomu nerozbitný hrnček s uškom. Nápoje a jedlo sa vydávajú často horúce. Obyčajné misky bez rúčok preto nie sú vhodné. Ešus i hrnček si treba označiť (permanentnou fixou napísať iniciály alebo meno, alebo previazať farebnú stužku cez rúčky a podobne). Príbor je dobré mať zbalený v plátenom vrecúšku. Nezabudnite na malú lyžičku. Chýbať nesmie ani fľaša na vodu označená menom (na výlety počas tábora).
 • Preukazy - treba minimálne tieto: občiansky (pre členov nad 15 rokov), režijný listok alebo preukaz na zľavu vo vlaku a autobuse (oplatí sa aj cez rok), preukaz poistenca (prípadne aj fotokópiu).
 • Kroj - táborové nástupy sú slávnostné a každý by mal mať kompletný skautský kroj (košeľa, šatka, turban, nášivka zboru a prípadne oddielu a družiny). Tieto veci sa dajú nakúpiť u vodcu zboru alebo na predtáborových oddielovkách. Okrem toho je dobré kúpiť si oddielové tričko - výhodné najmä na výpravách a ceste vo vlaku či autobuse - ľahko sa získava prehľad o tom, kde sú "naše decká". Oddielové tričko má každý oddiel nášho zboru.
 • Spacák - obyčajné "vrece" nestačí, aj keď je leto. Oplatí sa investovať do kvalitnejších značkových múmiových spacákov (Husky, Coleman, ...) s dolným extrémom okolo -15 oC a menej. Na tábore je nad ránom dosť veľká zima. Okrem toho treba deku a karimatku. Vankúš je skôr luxus, pokojne stačí pod hlavu poskladaný sveter.
 • Lieky - tie, ktoré dieťa trvalo berie alebo také, ktoré sa majú brať pri jednorazovej príležitosti. V každom prípade o týchto liekoch treba písomne upovedomiť vedenie tábora.
 • Do dažďa - vhodný je prišiplášť na hry počas nepriaznivého počasia. Veľmi však odporúčame zobrať si aj dáždnik, ktorý je šikovný pri presunoch zo stanu do hangára, na latrínu a tiež počas nástupov.
 • Vešiaky a štipce na bielizeň - vešiaky sa určite zídu na zavesenie rovnošaty, aby sa nepokrčila v banánke alebo vo vaku. Tiež sú vhodné na sušenie mokrých vecí.
 • Netreba zbytočne veľa vecí. Okrem toho, že je z toho neporiadok, mnohé sa rady zapotrošia a práve vtedy, keď ich dieťa najviac potrebuje, ich nevie nájsť. Výsledkom je, že si neumýva zuby, lebo stratilo zubnú kefku niekde medzi plyšovým mackom a troma ročníkmi časopisu Bravo, alebo že chodí v jednom tričku, lebo ostatné nevie nájsť.
 • Pre dievčatá - neberte si so sebou veľa kozmetiky (netreba make-upy a maskary). Tábor je pobyt v prírode, nie ples.
 • Nachystajte veci spolu s dieťaťom, ale nechajte ho, nech sa zbalí samo. Tak bude vedieť, kde čo má a na konci tábora sa dokáže zbaliť bez pomoci vodcu.

Dokumenty na stiahnutie

V našich oddieloch máme zaužívané Výstrojové predpisy (znie to tak prísne, však? :-) ), kde sú spísané potrebné veci na výlety a do tábora. Tento zoznam sa často nachádza aj v predtáborových oddielových časopisoch. Nájdete ho aj pri ostatných táborových tlačivách na tejto stránke v sekcii Na stiahnutie.